اشتهای سیری ناپذیر سرداران برای تصاحب همه چیز…… سایه سنگین سپاه بر تیم های ورزشی

اشتهای سیری ناپذیر سرداران برای تصاحب همه چیز...... سایه سنگین سپاه بر تیم های ورزشی

در هفته‌ای که گذشت دولت برای جبران افتضاح ورزش ایران در المپیک پکن سر کیسه را شل کرد و از پرداخت پاداش‌های چشمگیر به مدال آوران المپیک لندن خبر داد، دعوا در فدراسیون زورخانه ای بالا گرفت، ماموران سازمان بازرسی برای حسابرسی از قرارداد های فوتبال در فدراسیون مستقر شده و در نهایت سپاه پاسداران حضور خود در تیم های ورزشی کشور را پر رنگ تر از پیش دنبال کرد.

حضور پررنگ سپاه پاسداران در فوتبال

در حالی که در گوشه و کنار خبرهایی از در اختیار گرفتن تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به گوش می رسید و گمانه زنی هایی در این باره مطرح شده بود روز گذشته سردار علی‌اکبر پورجمشیدیان فرمانده سپاه عاشورا به تایید این مطلب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که «یکی از شاخه‌های فعالیت‌های سپاه پاسداران مسائل فرهنگی است و آنجا که احساس نیاز شود، سپاه وارد شده و تأثیرات مثبت خود را نمایانگر ساخته است که مصداق آن تیم تراکتورسازی تبریز بود».

او می گوید که «مردم منطقه نسبت به این تیم انتظارات به‌حق داشته و تنها مجموعه‌ای که می‌توانست به این مسئله ورود پیدا کرده و مشکلات تیم را حل کند، سپاه بود که از تأثیرات توجه سپاه به این تیم می‌توان به شادابی و نشاط مردم و جوانان در شمال‌غرب کشور و استان آذربایجان‌شرقی اشاره کرد».

فرمانده سپاه عاشورا صراحتاً اعلام کرد که «سپاه برای تیم تراکتورسازی اعتبار خوبی در نظر گرفته و امیدواریم سایر سهامداران باشگاه کمک کنند تا این تیم در باشگاه‌های آسیا نتیجه خوبی کسب کند».

طی سالهای گذشته شاهد دخالت این نهاد نظامی در عرصه ورزش و حضور رسمی سرداران سپاه در راس مدیریت تیم های مختلف ورزشی کشور بودیم.

به گفته بسیاری از صاحب نظران منتقد ورود این افراد به ورزش، این سرداران هیچگونه سابقه ای در زمینه مدیریت ورزشی نداشتند و تنها عامل سوق دادن این سرداران به عرصه ورزش، کنترل ورزش کشور به سلیقه نظام جمهوری اسلامی و منفعت اندوزی های مالی و شهرت طلبی های رایج در ورزش بوده است.

با این حال حضور افرادی از سیاسیون و سرداران سپاه و برخی از مقامات امنیتی و اطلاعاتی در امر ورزش باعث نگرانی شدید بسیاری از دلسوزان و کارشناسان ورزش کشور شده است و برخی از این دلسوزان گاها از سر دلسوزی هم نسبت به دخالت سیاست و سیاسیون و سرداران سپاه و مقامات امنیتی و اطلاعاتی اخطارهای داده اند و از سیاسی تر شدن ورزش کشور ابراز نگرانی کرده اند .

سردارانی چون اکبر غمخوار، مصطفی آجورلو، کریم ملاحی، علی صلاحی، هاشم غیاثی راد، ناصر شفق، شاکری ، شهریاری، پیمبری، عزیز محمدی، جعفری و از جمله افرادی هستند که تا کنون پست مدیر عاملی در تیم های مختلف فوتبال را در سطح لیگ برتر داشته و یا در راس مدیریت فدراسیون فوتبال بوده اند.

استقرار ماموران سازمان بازرسی در فدراسیون فوتبال

ظاهراً افزایش بی رویه دستمزد بازیکنان در فصل نقل و انتقالات که به معضل این روزهای فوتبال ایران بدل شده و بستن قرارداد های نجومی از سوی تیم های فوتبال صنعتی و خصوصی با بازیکنان منجر به جدال لفظی میان مدیران عامل تیم های مطرح فوتبال کشور شده تا بدانجا پیش رفته که پای ماموران سازمان بازرسی کل کشور را به سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ایران باز کرده است.

در روزهای گذشته برخی مدیران و مربیان باشگاهی به این افزایش بی‌رویه دستمزد بازیکنان در فصل نقل و انتقالات اعتراض داشتند و خواستار ورود سازمان بازرسی کل کشور به چنین پرداخت‌های هنگفتی شده بودند.

امری که به نظر می‌رسد با استقرار نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به دلیل قراردادهایی که برخی باشگاه‌ها بالاتر از سقف قرارداد و برخلاف عرف معمول با برخی بازیکنان بسته‌اند، جامه عمل پوشیده است.

پیش از این نیز مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور که این روزها به شدت مشغول حسابرسی از مجموعه های تحت مدیریت دولت قرار دارد و بنا به گفته احمدی نژاد «همین طوری راه می رود و به دولت فحش می دهد» در گفت و گویی رادیویی اعلام کرده که «در فدراسیون فوتبال و لیگ‌ها برای قرادادهای تبلیغاتی بازرسی داریم و همین موضوع قرارداد بازیکن‌ها را هم در بازرسی قرار خواهیم داد»

وزارت ورزش سرکیسه را شل کرد

در آستانه آغاز بزرگترین رویداد ورزشی سال جاری یعنی المپیک ۲۰۱۲ لندن، مسوولان ورزش کشور برای بالا بردن انگیزه ورزشکاران و جبران ناکامی های گذشته سر کیسه ها را شل کرده اند و از پرداخت جوایز و پاداش های مختلف به مدال آوران این تورنمنت معتبر ورزشی خبر می دهند.

محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان در این باره در گفتگو با رسانه ها وعده داده که «ورزشکارانی که موفق به کسب مدال در بازی‌های المپیک ‌شوند، حقوق ماد‌العمر دریافت می کنند به طوری که حتی پس از درگذشت این ورزشکاران این حقوق به خانواده‌های آنها نیز پرداخت خواهد شد».

لازم به ذکر است که بنا بر عرف رایج در جهان ورزش، محصول تلاش تیم های ورزشی کشورهای مختلف در مسابقات معتبر المپیک، معیاری برای موفقیت یا عدم موفقیت ورزش آن کشور محسوب می شود و بر این اساس با نگاهی به نتایج به جای مانده از تیم های ورزشی ایران در چهار سال قبل، در زمان ریاست محمد علی آبادی بر سازمان تربیت بدنی کشور، کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در المپیک ۲۰۰۸ بدترین نتایج طول تاریخ حضور در المپیک را به خود اختصاص داد.

در المپیک ۲۰۰۸ پکن از میان صدها مدال رنگارنگ سهم ورزش ایران تنها یک مدال طلا و یک برنز بود بود که آن هم بیشتر با سعی و تلاش فردی حاصل آمد و جمهوری اسلامی ایران میان ۸۷کشور حاضر در المپیک به رتبه ۵۱ رسید.

گفته می شد که رقمی بالغ بر چهل میلیارد تومان هزینه ویژه برای آماده‌سازی تیم‌های المپیك (بدون در نظر گرفتن دیگر اعتبارات میلیاردی سازمان تربیت‌بدنی) در سال ۲۰۰۸ صورت گرفته بود.

اشتباه «هفت‌سنگ» و «وسطی» را مرتکب نمی‌شویم

در هفته گذشته خبری تاسف بار در خصوص ثبت برخی از ورزش های باستانی که ریشه ای ایرانی دارند از سوی دیگر کشورها منتشر شد که نشان از ضعف و بی مسئولیتی مدیران ورزش کشور در قابل این رخداد است.

جالب است که حمید سجادی معاون توسعه ورزش‌های قهرمانی وزارت ورزش و جوانان با اعتراف به غفلت و سهل انگاری سازمان های مربوطه گفته که «برخی ورزش هایی که امروز به نام کشورهای دیگر در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است، در واقع ریشه ایرانی دارند اما به دلیل غفلت های سازمان های مسئول در دفاع از فرهنگ غنی و کهن ایران در طی سال های گذشته، اکنون این بازی ها به نام خارجی ها به ثبت رسیده است».

هفته قبل رئیس انجمن گردشگری ورزشی از ثبت بازی هفت‌سنگ ایرانی به نام کشور کره‌جنوبی و تلاش آمریکا برای ثبت بازی ایرانی وسطی خبر داده بود و این امر با انتقادات شدیدی از سوی رسانه ها و مردم همراه شد.

با این حال سجادی وعده داده که «دیگر برای چوگان این اشتباه را تکرار نخواهیم کرد و با تشکیل کارگروهی در وزارت ورزش و جوانان و زیر نظر مستفیم خودم، بحث های کارشناسی به منظور دفاع از هویت ایرانی چوگان و با همکاری فدراسیون مربوطه در جهت تقویت بنیه علمی و کارشناسی به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدام خواهیم کرد.»

اختلاف و زورگویی میان مدیران ورزش زورخانه‌ای

آن طور که از خبرها و مصاحبه های مسولان ورزش زورخانه ای پیدا است، اختلافات و جنگ قدرت میان مسئولان این رشته ورزشی بالا گرفته است و طرفین دعوا نیز هر کدام به سهم خود دیگری را محکوم به سهم خواهی و فرصت طلبی می کنند و هیچ كس هم حاضر نیست كوتاه بیاید.

یك بار هم كه دری به تخته خورده و به واسطه ایرانی بودن یك رشته، فدراسیون بین المللی اش به ایرانی ها سپرده شده دعوا میان مسئولان امر به چالشی برای این ورزش بدل شده است.

سید امیر حسینی رئیس فدراسیون بین المللی زورخانه ای می گوید که صفارزاده رئیس فدراسیون ملی زورخانه ای بدون شرکت در هیچ مجمع فدراسیون بین‌المللی می خواهد که به ریاست کمیته فنی منصوب شود. در صورتی که این پست یک پست حقیقی است، نه حقوقی. این پست بر اساس شایستگی‌ها، لیاقت و توانمندی‌های فرد و بر اساس رأی مجمع داده می‌شود.

از سوی دیگر دبیرکل فدراسیون بین‌المللی زورخانه‌ای می گوید با وجود تذکرات مسئولان فدراسیون بین‌المللی، ایران فقط در یک رشته تیمی و دو رشته انفرادی در بلاروس حضور یافت.

حسینی با اشاره به اینکه «مسئولان فدراسیون ملی ما را خائن شمرده‌اند»، معتقد است که «خیانت را کسانی می‌کنند که تصمیمیات غلط اتخاذ کرده‌اند؛ این افراد که خودشان را به جهالت زده‌اند، اجازه ندادند ورزشکاران ایرانی در یازده رشته در مسابقات جهانی بلاروس حضور پیدا کنند و از درخشش ملی‌پوشان ایرانی جلوگیری کردند.»

وی به یکی دیگر از موارد اختلافات فدراسیون ملی و بین‌المللی اشاره کرده و می گوید: «صفارزاده پیشنهادی مبنی بر لزوم انتقال فدراسیون بین‌المللی بر اساس اساسنامه فدراسیون بین‌المللی ارائه داد. ما هم برای رفع شبهه در کنگره جهانی بنگلادش این موضوع را مطرح کردیم که با موافقت اعضا محل دائمی فدراسیون بین‌المللی به تهران منتقل شد.»

جالب است که حسینی گفته است «ورزش زورخانه‌ای به ابتکار رهبری در جهت مشارکت ایرانیان در فرهنگ جهانی شکل گرفته و روند روبه رشد خود را دنبال می‌کند و با وجود این ناملایمتی‌ها تمام تلاش خود را برای رسیدن به اهدافمان می‌کنیم.»

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: