رییس جمهوری ترکیه: اقدام سوریه نمی‌تواند نادیده گرفته شود

رییس جمهوری ترکیه: اقدام سوریه نمی‌تواند نادیده گرفته شود

عبدالله گل، رئیس‌جمهور ترکیه گفته است اقدام سوریه در گشودن آتش بر هواپیمای جنگنده ترکیه و منهدم کردن آن نمی‌تواند نادیده گرفته شود و “اقدامات لازم انجام خواهد شد.”

رئیس‌جمهور ترکیه گفته است که جت جنگنده‌ای که دیروز هدف نیروهای سوریه قرار گرفت، احتمالا حریم هوایی سوریه را نقض کرده است اما پرواز جنگنده‌ها با سرعت زیاد برای عبور از محدوده‌ای کوتاه از یک منطقه مرزی امری عادی است و وقتی سرعت را برفراز دریا در نظر بگیرید این عادی است که جنگنده‌ها بعضی وقت‌ها از خطوط مرزی دو کشور رد شوند لذا چنین روندهایی، اقدامات مغرضانه‌ای نیست و به دلیل سرعت جنگنده‌ها، خارج از کنترل روی می‌دهند.

گل تاکید کرد که این حادثه نمی‌تواند نادیده گرفته شود و کشورش “اقدامات لازم” را انجام خواهد داد.

پیش از این سخنگوی ارتش سوریه اعلام کرد که نیروهای دفاع هوایی این کشور هدفی ناشناس که وارد حریم هوایی سوریه شده بود را سرنگون کرده‌اند ولی بعد از انهدام این هدف متوجه شده اند که یک هواپیمای ترکیه را هدف قرار داده اند.

از سوی دیگر گفته شده که نیروهای دریایی سوریه و ترکیه در حال جستجو برای یافتن دو خلبان این جنگنده هستند و تاکنون موفق به یافتن آنان نشده اند.

این در حالی است که تلویزیون المنار وابسته به حزب الله لبنان و تبویزیون تازه تاسیس المیادین که به جمهوری اسلامی نزدیک است روز گذشته ادعا کرده اند ارتش سوریه این دو خلبان ترک را دستگیر کرده است.

به دنبال این حادثه شب گذشته رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که سفر خود به برزیل را نیمه کاره گذاشته بود، با مشارکت ژنرال نجدت اوزیل رئیس ستاد مشترک ارتش، ادریس نعیم شاهین وزیر کشور، احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه، عصمت یلماز وزیر دفاع و هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات جلسه بحران تشکیل داد.

پس از این جلسه گفته شد که ترکیه به بررسی ابعاد موضوع خواهد پرداخت و پس از آن اقدام لازم را انجام می دهد.

روابط ترکیه و سوریه به دلیل حمایت آنکارا از مخالفان رژیم بشار اسد بحرانی است و این حادثه می تواند روابط دو کشور را به مشکلات تازه ای مواجه کند.

با این حال از روز گذشته که این حادثه روی داد، اخبار متناقضی از عذرخواهی سوریه از ترکیه منتشر شده که مورد تایید قرار نگرفته است.

تاسیس مرکز فرماندهی مخالفان اسد در ترکیه

در تحولی دیگر، روزنامه بریتانیایی گاردین روز گذشته در گزارشی اختصاصی از تاسیس «یک مرکز فرماندهی» در شهر استانبول با موافقت دولت ترکیه برای هماهنگی انتقال سلاح به دست نیروهای ارتش آزاد سوریه خبر داد.

به گزارش رادیو فردا، گاردین با اشاره به این که ۲۲ نفر در این مرکز فرماندهی فعالیت دارند که تمام آنها سوری نیستند اضافه کرده است که نویسنده، اوایل ماه جاری میلادی، ژوئن، شاهد انتقال سلاح به دست اپوزیسیون سوریه از طریق مرز ترکیه بوده است.

گزارش انتقال سلاح به دست نیروهای اپوزیسیون سوریه تنها یک روز پس از آن منتشر شده است که وزیر دفاع آمریکا از تصمیم چند کشور برای ارسال تسلیحات به داخل خاک سوریه و به دست نیروهای اپوزیسیون این کشور خبر داد.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع ایالات متحده، با این همه از ذکر نام کشورهایی که تصمیم به کمک به اپوزیسیون سوریه در مقابل حکومت بشار اسد گرفته‌اند خودداری کرد.

گاردین بر اساس «مصاحبه با مقامات سه کشور» که نامی از آنها نبرده می‌گوید انتقال اسلحه و مهمات به داخل خاک سوریه از میانه ماه مه گذشته با کمک عربستان سعودی و قطر آغاز شده است.

محموله‌ها شامل اسلحه کلاشنیکوف، نارنجک‌انداز و موشک ضدتانک بوده است.

در همین حال روزنامه گاردین در گزارش خود خبر می‌دهد که عربستان سعودی قرار است به وعده‌ای که در گذشته داده بود عمل کرده و حقوق و مزایای نیروهای ارتش آزاد سوریه را بپردازد.

هدف از این اقدام عربستان تشویق نیروهای نظامی سوریه به ترک ارتش بشار اسد و پیوستن به ارتش آزاد سوریه عنوان شده است.

گاردین در ادامه می‌گوید که این اقدام که با مشورت مقامات عالی‌رتبه در آمریکا و چند کشور عربی انجام خواهد شد پس از آن طرفداران بیشتری یافته که نیروهای اپوزیسیون توانستند به پیروزی‌هایی دربرابر نیروهای اسد دست یابند.

به گزارش گاردین، جریان سلاح و مهمات به داخل خاک سوریه، نیروهای مخالف بشار اسد در شمال این کشور را تقویت کرده است، «منطقه‌ای که کمتر از شش هفته قبل در شرف سقوط و شکست بود».

خشونت در حلب

از سوی دیگر بی بی سی گزارش داد، خشونت‌ها در محدوده مرزهای این کشور همچنان ادامه داشته است.

مخالفان بشار اسد گفته‌اند که ۲۶ نفر از لباس شخصی های حامی رژیم که به “شبیحه” معروف هستند را کشته اند

همچنین بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی به سمت تظاهرکنندگان در شهر حلب در روز جمعه نیز چندین نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد اتحادیه عرب در امور سوریه گفته است که زمان آن فرا رسیده تا کشورهای جهان برای کمک به پایان دادن به خشونت در سوریه فشار بیشتری اعمال کند. عنان از ایران نیز خواست تا در تلاش‌ها برای پایان دادن به خشونت مشارکت کند.

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: