جان اسنو: باز به ایران فکر کنید+film

جان اسنو، روزنامه نگار ارشد کانال چهار تلویزیون بریتانیا در یک سخنرانی با عنوان «زمان باز اندیشیدن به ایران؟» به تاریخ روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا و اشتباههای دولت بریتانیا در مورد ایران پرداخته است.
 
در این سخنرانی که در موسسه چتام هاوس انجام شده آقای اسنو با اشاره به سابقه حضورش در ایران و مصاحبه‌های متعدد با مقامات ارشد جمهوری اسلامی از ابوالحسن بنی صدر تا محمود احمدی‌نژاد می‌گوید صحبت کردن درباره بمباران ایران این روز‌ها خیلی مد است. گرچه من فکر می‌کنم اگر کسی بخواهد ایران را بمباران کند باید با لپ تاپ این کار را بکند. چون «ارتباطات» چیزی است که آن مردم به آن احتیاج دارند.
 
او می‌گوید ما با هیچ کشوری جز ایران روابطی تا این حد بد نداشته‌ایم. مهارت خیلی زیادی لازم بود که ما به چنین شرایطی بیفتیم و روابطمان با یکی از کشورهای قدرتمند منطقه به بیگانگی کشیده شود.
 
جان اسنو می‌گوید: خیلی ساده است که بگوییم آن‌ها دیوانه هستند، رهبر جهوری اسلامی مرد خیلی سرسختی است و آن‌ها فاسدند اما متاسفم که بگویم ایران قدرتی است که در طول سیصد سال گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده است. کشوری است که لندن، نیویورک و واشنگتن و پنتاگون را بمباران نکرده است. این در حالی است که کشورهای زیادی وجود دارند که ما با آن‌ها روابط برادرانه داریم در حالی که در بمباران مکان‌های مورد علاقه ما دست داشته‌اند. او با اشاره به قدرت وهابی‌ها و حمایت عربستان از آن‌ها می‌گوید ما عربستان را درست نمی‌شناسیم و با ایران در جنگ هستیم و این موقعیت تاسف باری است که خود را در آن درگیر کرده‌ایم.
 
جان اسنو می‌گوید تاریخ روابط ایران و آمریکا ۲۵ ساله است در حالی که روابط ایران و بریتانیا به حدود سیصد سال پیش برمیگردد. و ما متخصصان بریتانیایی زیادی داریم که فارسی را خوب می‌دانند و کسانی که در ایران زندگی کرده‌اند و آنجا را دوست داشته‌اند و ایران را به خوبی می‌فهمند. اما در چنین شرایطی ما به دام آمریکا می‌افتیم و یادمان باشد انقلاب ایران بیشتر علیه آمریکا بود نه علیه ما. و در زمان انقلاب بیشتر آمریکایی‌ها از ایران اخراج شدند.
 
جان اسنو می‌گوید ما کجا اشتباه کردیم؟ چرا به خودمان اجازه دادیم که طعمه نفرت و وحشتی شویم که هدفش آمریکا بود. ما باید یک لحظه به خودمان می‌گفتیم یک لحظه صبر کن! ایران کشور خیلی مهمی است و ما احتیاج داریم که راهی برای ارتباط با این مردم پیدا کنیم. او با اشاره به سال‌ها دشمنی میان ایران و غرب می‌گوید یک نفر باید این دیوار بی‌اعتمادی را بشکند. آن شخص‌بان کی مون نیست و نخواهد بود. آن شخص بارونس کا‌ترین اشتون نیست. این فرد باید شیطان بزرگ باشد. باید ایالات متحده این بی‌اعتمادی را از بین ببرد. کسی مثل هیلاری کلینتون یا باراک اوباما باید این کار را بکنند. یکی از آن‌ها باید بروند. یکی از آن‌ها باید زندگیشان را در دستشان بگیرند و بروند و این کار اصلا خطرناک نیست. آنجا جای امنی است. اما موضوع نقض هر روزه حقوق بشر هم روی میز است.
 
آقای اسنو می‌گوید که آن‌ها یک نیروگاه اتمی دارند که چهل و یک سال است در حال ساخت است و رکورددار طولانی‌ترین دوران ساخت یک پایگاه انرژی است. جان اسنو می‌گوید باید فکر کنیم آیا می‌خواهیم با کشوری که قدرت اتمی دارد وارد ارتباط شویم یا نه.
 
اسنو می‌گوید ما باید با ایران رابطه برقرار کنیم. ما باید با ایران تجارت کنیم. او با اشاره به شرکت‌هایی که علیرغم بی‌ارتباط بودن محصولاتشان به ساختن بمب به خاطر تحریم‌ها از ارتباط با ایران محروم شده‌اند می‌گوید این دیوانگی است. ما قبلا روابط دیپلماتیکمان را از دست داده‌ایم و اکنون روابط اقتصادی و تجاریمان را از دست می‌دهیم. اما بریتانیا بزرگ‌تر از این است. چرا ما چنین کاری بکنیم. ما به تحریم‌ها باور نداریم. همه تایید می‌کنند که تحریم‌ها جواب نمی‌دهد.
 
جان اسنو در پایان سخنرانی‌اش می‌گوید ما به ایران نیاز داریم. برای حضور در افغانستان برای باقی ماندن در عراق برای نیاز‌هایمان در سوریه و و برای خاورمیانه به ایران نیاز داریم. هیچ راه حلی در آن منطقه بدون ایران ممکن نیست. ما باید دوباره به ایران فکر کنیم. او می‌گوید من روزنامه‌نگارم و حق ندارم اظهار نظر کنم اما در این مورد نظر من این است که با ایران تعامل کنید. در هر سطحی با ایران تعامل کنید. اگر توریست هستید به ایران بروید. آنجا خیلی امن است. به اصفهان بروید آنجا فلورانس شرق است.
 http://www.youtube.com/watch?v=aTpLUSyUXcQ

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: