پنج زندانی سال گذشته مخفیانه در تنکابن اعدام شدند

 رئیس دادگستری تنکابن هفته گذشته در گفتگو با رسانه‌های حکومتی از صدور حکم اعدام برای ۱۵ نفر به جرم مواد مخدر در سال ۹۰ خبر داد که حکم پنج تن از آنان در سال گذشته اجرا شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این مقام قضایی که در جمع خبرنگاران و در سالگرد هفتم تیرماه سخن می‌گفت، از اجرای حکم اعدام پنج زندانی در سال گذشته در این شهرستان خبر داده است.

یکی از اعضای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گفتگو با هرانا اعلام داشت در بررسی آمار ارائه شده از سوی دستگاه قضایی در سال گذشته اجرای و صدور احکام فوق الذکر در رسانه‌های دولتی اعلام نشده‌اند.

وی هم چنین خاطرنشان کرد، اجرای حکم اعدام بسیاری از زندانیان با جرایم چون مواد مخدر با گذشت سال‌ها اعلام نمی‌شود و تنها بخشی از این آمار و در مناسبت‌های مختلف از سوی مسئولین اعلام می‌شود.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد. 
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد. 
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: