به نام دین، اخلاق را ذبح کردند

 به نام دین، اخلاق را ذبح کردند

یک استاد دانشگاه و نماینده مجلس هفتم، گفت: به دلیل اینکه صاحبان قدرت در شرایط کنونی با ارزش‎های انقلابی و اخلاقی و اسلامی گره خورده اند، اگر دروغ بگویند بی اعتمادی به اصل نظام و انقلاب و زیر سؤال بردن کارآمدی اسلام در اداره امور پیش می ‏آید.

به گزارش مهر، عماد افروغ در مورد زشتی دروغ در نزد ایرانیان گفت: ایرانیان باستان خدایی به نام «میترا» داشتند که به عهدشان پایبند بودند و با لطایف الحیل عهدشان را پایمال نمی‎کردند. یکی از مصادیق دروغ هم بی‏ توجهی به عهد و پیمان‏ ها است که قبلاً صاحبان قدرت به مردم داده‎اند. معمولاً افراد در انتخابات شعارهای متناسب با نیاز مردم و برای رأی آوردن می‎دهند و وقتی به قدرت می‎رسند عهد و پیمان‏ها و شعارهایشان را فراموش می‎کنند.

وی افزود: یکی از شعارهای دولت عدالت خواهی و اخلاق‏‎مداری بوده و یکی از مصادیق اخلاق هم پایبندی به عهد و پیمان‎ها و پرهیز از دروغ است. مردم نیازها و واقعیت‎هایی دیگری دارند ولی صاحبان قدرت شعارهای دیگری می‎دهند این مصداق بی‎توجهی به اخلاق است.

این عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اخلاق یک دامنه و طیف وسیعی از امور شایسته و بایسته یعنی هم افعال نیک و هم افعال شر را شامل می‎شود ولی مراد ما از رعایت اخلاق در جامعه اخلاق مثبت است یعنی شعارهای خوبی که در خصوص عدالت و پایبندی به اخلاق و دین داده شد اما به نام دین، اخلاق را ذبح کردند.

این محقق و پژوهشگر حوزه جامعه شناسی ادامه داد: اینکه چرا در نظام اسلامی به دروغ و ضد اخلاق روی می‏ آورند جای سؤال دارد زیرا در نظام های ماکیاولی همه چیز برای حفظ قدرت و شهریاری و رسیدن به آن است و هر وسیله‎ای برای رسیدن به این هدف توجیه می‎شود. اینکه با مرگ اخلاق حکمت و مراقبت از خویش و نگرش عمیق به هستی و پیامد آن برای سهم خود و دیگری و تنظیم روابط خود و دیگری می‎میرد زشتی این قضیه در نظام اسلامی صد چندان بیشتر می‏ شود.

افروغ یادآورشد: به گفته امام بد اخلاقی‎های نظام‎های ماکیاولی سیاست‎های شیطانی است و در نظام اسلامی اخلاق ابزاری برای اخلاق و معنویت است. چرا اخلاق وسیله‏ ای برای حفظ منافع عده ‏ای و نه حتی برای حفظ حکومت می‎شود. کدام خدا و پیغمبر و امامی مجوز دروغ گفتن را داده است؟ کانت که یک فیلسوف غربی است مذموم‏ترین فعل اخلاقی را دروغ می‎داند. اگر جلوی این قضیه گرفته نشود و مدعی العموم وارد این قضایا نشوند قضیه بیخ پیدا خواهد کرد. توقعمان بعد از گذشت سه دهه از نظام اسلامی، گذشت و راستی و صداقت است نه به انحای مختلف همدیگر را کوبیدن.

وی در مورد تبعات دروغگویی مقامات سیاسی هم گفت: بی اعتمادی در وهله اول از صاحبان قدرت و بعد به دلیل اینکه صاحبان قدرت در شرایط کنونی با ارزش‎های انقلابی و اخلاقی و اسلامی گره خورده ‏اند بی اعتمادی به اصل نظام و انقلاب و زیرسؤال بردن کارآمدی اسلام در اداره امور پیش می‏ آید. اگر قوه قضائیه با اقتدار با فسادها مبارزه نکند بی اعتمادی گریبان اصل نظام را خواهد گرفت.

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: