پس از فعالان سیاسی نوبت به ورزشکاران رسید

                                                                             «تشویش اذهان عمومی» به تخلفات فوتبال اضافه شد  

 گویا اتهام رایج «تشویش اذهان عمومی» که سالهاست داغ آن بر پیشانی فعالان سیاسی و حقوق بشری خورده است این بار قرار است گریبان اهالی فوتبال را بگیرد.

هفته گذشته حسن زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود امیر قلعه نویی سرمربی استقلال به دلیل آن که گفته بود “داوران قهرمانی را از تراکتورسازی گرفتند”، تشویق اذهان عمومی کرده و باید به کمیته انضباطی برود.

با این حال عبدالرحمان شاه حسینی رئیس سابق کمیته انضباطی می گوید که «عنوان به کار برده شده به نام تشویش اذهان عمومی غلط است و به فرض این که امیر قلعه نویی یا سایرین در فوتبال چنین کاری کرده باشند رسیدگی به چنین مسئله‌ای در صلاحیت کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیست، تشویش اذهان عمومی جرم است و باید در مراجع قضایی آن را رسیدگی کرد»

عکس

ناگفته هایی که وزیر را دادگاهی می کند

عدم درج نام نمایندگان تیم ملی تیراندازی با کمان کشورمان در سایت فدراسیون جهانی برای حضور در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن، موجی از نگرانی ها را برای جامعه ورزش ایران پدید آورد.

در این لیست نام ۶۳ کماندار در هر دو بخش مردان و زنان از ۴۰ کشور اعلام شده که در این بین همچنان مقابل نام ایران، هیچ نامی درج نشده و علت آن باز هم چیزی نیست جز دخالت دولت ایران در امور ورزش!

حدود ۴ ماه از حضور محمدعلی شجاعی در رأس فدراسیون تیراندازی با کمان می‌گذرد و هنوز جار و جنجال و حاشیه کمانداران را رها نکرده است.

در تازه ترین تنش ها در فدراسیون تیراندازی با کمان کریم صفایی رئیس سابق این فدراسیون در واکنش به اظهارات رسولی نژاد که گفته بود پرونده این فدراسیون را به سازمان بازرسی کل کشور واگذار خواهد کرد گفته است: «ما را از بازرسی کل کشور نترسانید چراکه اگر پایم به آنجا باز شود، ناگفته‌هایی دارم که بر اساس آن وزیر ورزش و معاونان محترم و همچنین رئیس سابق سازمان تربیت بدنی باید به دستگاه‌های قضایی مراجعه کنند.»

کریم صفایی در خصوص صحبت‌های رسولی نژاد، ادامه داده است: «وی به جای معاونت پارلمانی و حقوقی وزیر ورزش ما را به یاد افرادی می اندازد که در گذشته در خیابان‌های تهران شهره شهر بودند و سردرمدار چماق به دست‌ها»

داوران سربازان جبهه جنگ

پس از فصل ناموفق قضاوت داوران و کمک داوران فوتبال کشور و جابه جاهایی های صورت گرفته در راس کمیته داوران، این بار فریدون اصفهانیان رئیس جدید کمیته داوران، میدان فوتبال را به جبهه جنگ تشبیه کرده و خطاب به داوران گفت: «اخطار، تذکر و کارت قرمز اسلحه ما است پس سربازی در جنگ موفق است که گلوله را به موقع شلیک کند. اگر به موقع شلیک نکند کشته خواهد شد. ما هم باید به موقع اخطار و کارت قرمز را نشان دهیم»

نکته جالب این که اصفهانیان تلویحاً اتهام فساد مالی و دریافت رشوه از سوی برخی از داوران را تایید کرده و به داوران گفته: «پول همیشه به انسان هویت نمی‌دهد. سعی کنید از خود نام نیکی به جای بگذارید چرا که مردان نیک همواره در یاد و خاطره مانده‌اند اما بسیاری از آدم‌های پولدار از دنیا رفته‌اند و نامی از آنها نیست.»

از سوی دیگر رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال هم اعلام کرد تعدادی از داوران و کمک داوران در تست‌های داوری رد شده‌اند.

حسین عسگری می گوید: «از ۸۱ داور و کمک داور تست گرفتیم که هدایت ممبینی، یدالله جهانبازی، البرز حاجی پور،ایرج ساعدی، محمد حسین اسدی، مجید سیف آذر و حمید حاج ملک از داوران در تست رد شدند البته سعید مظفری زاده و رحیم مهرپیشه به دلیل مصدومیت تست ندادند.»

ممبینی و جهانبازی دو داور ملی ایران که در تست فدراسیون مردود شده اند سالهاست که در رقابت های لیگ برتر فوتبال کشور سوت زده اند.

عدم بخشش حق الناس در فوتبال

ستاد رسیدگی به تخلفات حرفه ای فوتبال با صدور اطلاعیه ای که به امضای آیت الهی رسیده است در آستانه ماه رمضان گفته که «همه متخلفانی که به هر جهت اشتباهاتی مرتکب شده اند و در این ستاد پرونده دارند، اما از اشتباهات آنها حق الناسی ضایع نشده و یا موجب وهن به حیثیت جامعه فوتبال نگردیده، می توانند با شرایط خاص به فعالیت خود در فوتبال ادامه دهند لکن پرونده آنها مفتوح و سوابق شان جهت بررسی رفتارها در آینده محفوظ می ماند و انشاالله که از تکرار اشتباهات پرهیز خواهند نمود.»

از ابتدای فصل ۸۸-۸۹ فوتبال کشور مقامات فدراسیون فوتبال با اجرای طرح هایی چون “منشور اخلاقی و رفتاری فوتبال ایران” و تشکیل ستاد رسیدگی به تخلفات حرفه ای یک آئین‌نامه انضباطی را برای انطباق مسائل فوتبال ایران با فرهنگ اسلامی اجرا می کنند.

رعایت مقررات این منشور برای تمامی افرادی که در فوتبال نقش دارند شامل؛ هیئت‌های فوتبال، باشگاه‌ها، مقامات رسمی تیم‌ها، مقامات رسمی مسابقه، بازیکنان، داوران، هر فرد و سازمانی که از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، کمیته اجرایی مسابقات، هیئت‌های استانی و محلی برای برگزاری مسابقات جهت انجام مسئولیتی منصوب شده باشند، تماشاگران و هواداران، رسانه‌ها و خبرنگاران مرتبط با محیط‌های فوتبال الزامی است.

اجرای این آئین‌نامه مخالفت‌های فراوانی را در بین بازیکنان، مربیان، مدیران باشگاه‌ها، رسانه‌ها و حتی برخی مسئولان فدراسیون فوتبال برانگیخت اما اجرای آن با موافقت هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال و بویژه پشتیبانی عزیز محمدی رئیس سازمان لیگ و حجت‌الاسلام علیرضا علیپور دبیر ستاد منشور اخلاقی ادامه یافت.

این ستاد پیگیری و اجرای منشور اخلاقی در ابتدای فصل ۸۸-۸۹ لیگ برتر اجازه حضور در مسابقات را به تعدادی از مربیان و بازیکنان نداد. این اقدام با انتقاد شدیدی مواجه شد چرا که فقط کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال حقِ محروم کردن بازیکنان و مربیان را دارد.

«با قوانین قشنگشان گفتند به خاطر اسرائیل به آب نپر!»

کمتر از یک ماه مانده به رقابت های المپیک ۲۰۱۲ لندن، اردوی تیم ملی شنای کشورمان هم از اوضاع چندان مناسبی برخوردار نیست و اختلافات میان ورزشکاران و مسئولان این فدراسیون در نهایت منجر به کنار گذاشتن محمد علیرضایی بهترین شناگر و رکورددار سالهای اخیر کشور از اردوی تیم ملی و جایگزینی محمد بیداریان که گفته می شود از بستگان وحید مرادی از مسئولان فدراسیون شنا شد.

این موضوع حاشیه های فراوانی را برای فدراسیون و شناگران کشورمان پدید آورد و در آخرین نمونه از درگیریهای لفظی و افشاگری های صورت گرفته محمد علیرضایی در گفتگو  با خبرگزاری حکومتی فارس، اظهارات جنجال برانگیزی را مطرح کرده است.

علیرضایی می گوید که «بیشترین امتیاز مربوط به من است و حتی پس از من هم بیداریان حضور ندارد و حق فرد دیگری است، اما مسئولان فدراسیون همچنان کار خود را می‌کنند».

وی با بیان این که «بیداریان ضعیف‌ترین شناگر ایران در رقابت‌های ترکیه بود، تصریح کرد: «در ترکیه همه مدال گرفتند به غیر از بیداریان! چرا این دروغ‌ها را می‌گویند؟ می‌دانم تمام این موارد به روابط عمومی فدراسیون مربوط و دست‌های سیاهی پشت پرده است.»

قهرمان شنای کشور  نیز درباره حذف خود از مسابقات جهانی شنا به دلیل سر باز زدن از رقابت با شناگر اسرائیلی  نیز اظهارات جنجالی را مطرح کرده است که حتی می تواند برای این ورزشگار تبعاتی را داشته باشد.

وی می گوید: «با زبان خوش نمی‌توان با مسئولان فدراسیون صحبت کرد؛ در رقابت‌های جهانی شانگهای من با نماینده رژیم صهیونیستی هم گروه شدم و به آب نپریدم، اما مسئولان فدراسیون از همین موضوع علیه من استفاده کردند و گفتند چون در ۱۰۰ متر قورباغه در مسابقات جهانی شانگهای شرکت نکردم نمی‌توانم به المپیک بروم. مگر من گفتم نمی‌خواهم مسابقه دهم؛ خودتان با آن قوانین قشنگتان! اعلام کردید که با نماینده رژیم صهیونیستی مسابقه ندهم. من بخاطر احترام به قوانینی که در کشورمان داریم در ۱۰۰ متر قورباغه مسابقات جهانی شرکت نکردم؛ آیا این نوع برخورد با من درست است؟»

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: