امنیت اجتماعی یا تهدید شهروندان؟

امنیت اجتماعی یا تهدید شهروندان؟

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور، اصرار فراوانی به اجرای طرح امنیت اجتماعی و افزایش خشونت پلیس با شهروندانی دارد که از نظر او « با عدم رعایت حجاب کامل و شرعی و دیگر شئونات اسلامی، خون شهدا را پایمال می کنند.» با این همه هر بار که او این طرح را به اجرا گذاشته است با واکنش منفی مردم و برخی از سیاستمداران و حتی مسئولان مواجه شده است.

آخرین نمونه از خشم مردم مناطق شهر نشین ایران را می توان در بروز درگیری میان مردم منطقه پیروزی تهران با ماموران گشت ارشاد در آخرین روزهای تیرماه سال جاری سراغ گرفت. این حادثه هشت روز پس از انتشار خبر کشته شدن یک پسر نوجوان ۱۶ ساله در اثر شلیک از نزدیک یک مامور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در فلکه اول خزانه، و در شرایطی رخ داده است که برخی از رسانه های اینترنتی داخل کشور از لخت کردن زنی محجبه در فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران پلیس فرودگاه، خبر داده اند.

از شرق تهران تا فرودگاه امام

رسانه های اینترنتی فارسی زبان مستقل از دولت طی چند روز گذشته از خشم مردم یکی از محلات خیابان پیروزی تهران و درگیری شدید آنها با یکی از گشت های ارشاد مستقر در این منطقه به سبب “برخورد نادرست و شدید” ماموران انتظامی با یکی از زنان منطقه خبر داده اند. بنا بر گزارشهای تائید نشده از سوی ارگانهای رسمی، این درگیری بعد از ظهر چهارشنبه گذشته در خیابان پیروزی، چهارراه کوکاکولا، پس از آن رخ می دهد که ماموران گشت ارشاد یک دختر نوجوان را “با برخورد ناشایست” در مقابل ایستگاه مترو بازداشت و به زور به یکی از ون های انتظامی منتقل می کنند. بنا به گزارشها رفتار ماموران گشت ارشاد به قدر خشونت بار بوده که شهروندان حاضر در محل به خشم آمده و دسته جمعی به سمت خودروهای انتظامی موجود در محل هجوم برده اند. برخی از منابع خبری در عین حال خبر داده اند که مردم خشمگین پس از آزاد کردن این دختر جوان، یک دستگاه از خودروهای انتظامی را واژگون کرده و شیشه‌های یک دستگاه مرسدس بنز نیروی انتظامی را نیز خرد کرده و بدنه آن را با سنگ و چوب مورد حمله قرار داده اند.

این حادثه در حالی رخ داده که همزمان با اجرای چندباره طرح امنیت اجتماعی توسط نیروی انتظامی، گزارشهای متعددی از افزایش فشار و تند شدن برخورد ماموران موسوم به گشت ارشاد طی روزهای گذشته در رسانه های فارسی زبان داخل و خارج از کشور منتشر شده است؛ از آن جمله می توان به برخورد تند و خشن ماموران انتظامی با تماشاگران چند کنسرت و دستگیری برخی از زنان حاضر در این کنسرتها به بهانه بدحجابی اشاره کرد.

رفتار خشن ماموران نیروی انتظامی البته در ماه گذشته تنها محدود به تهران و حومه آن نبوده است و مرور اخبار اجتماعی ماه های اخیر از افزایش چشمگیر میزان خشونت ماموران نیروی انتظامی در مواجهه با مردم در دیگر شهرهای ایران حکایت دارد. چنانکه رفتار افراطی ماموران نیروی انتظامی و هجوم بدون مجوز آنان به منازل برخی از مردم شیراز به بهانه جمع آوری دیش های ماهواره، در هفته سوم تیرماه گذشته به مجروح شدن و آسیب دیدن دست کم ۱۰ نفر از شهروندان این شهر انجامید. برخی از رسانه های داخلی این نوع رفتار پلیس را وحشیانه توصیف کردند و از خشم و عصبانیت مردم شیراز بویژه در شهرک «گلستان» این شهر نوشتند.

این دست رویدادها و برخوردها حتی مخالفت برخی از نمایندگان مجلس و برخی چهره های سیاسی و اجتماعی را برانگیخت. به نوشته برخی منابع خبری تعدادی از نمایندگان مجلس با صدور اطلاعیه‌ای از ماموران این نیرو خواسته‌اند در برخورد با تخلفات «متانت» به خرج دهند.

درخواست «متانت» بیشتر از نیروهای انتظامی توسط برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اما ظاهراً گوش چندان شنوایی در میان ماموران پلیس نداشته است. «بازتاب»، رسانه اینترنتی نزدیک به محسن رضایی، از برخورد زننده ماموران زن پلیس فرودگاه امام خمینی خبر داده ؛ در این ماجرا یکی از مسافران چادری را برای بازرسی در فرودگاه امام خمینی به صورت لخت مادرزاد درآورده اند. بنا به گزارشی که این سایت در بیست و نهمین روز تیرماه جاری منتشر کرده است حتی در بدترین شرایط امنیتی، این گونه بازرسی از شهروندان معمولی صورت نمی گیرد و لخت مادرزاد کردن در بازداشتگاه هایی نظیر گوانتامو به عنوان شکنجه تلقی شده بود.

علی ۱۶ سال داشت

حادثه درگیری مردم محله «کوکاکولا» در شرق تهران یک هفته پس از آن رخ داده است که روزنامه «ایران» ارگان رسمی دولت جمهوری اسلامی در بیست و دومین روز تیرماه گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن یک مامور نیروی انتظامی نوجوانی ۱۶ ساله را به ظن “شرب خمر” در محله فلکه اول خزانه از فاصله ۲۰ سانتی‌متری و با شلیک مستقیم گلوله از پای در آورده است. بنا به گزارش این روزنامه این حادثه نیمه شعبان سال جاری رخ داد و منجر به کشته شدن نوجوانی به نام «علی قاسمی» شد.

در این گزارش به نقل از شاهدان عینی آمده که مامور کلانتری ۱۶۰ خزانه پس از آنکه این نوجوان در پاسخ به پرسش او مبنی بر اینکه «مشروبات الکی» خورده است٬ پاسخ منفی داد با شلیک گلوله مامور مذکور از پای درآمده است. روزنامه «ایران» در تشریح این حادثه می نویسد: «همه دیدند مامور تپانچه‌اش را به نزدیک علی برد، هیچ کس فکر نمی‌کرد گلوله‌ای شلیک شود، اما صدای انفجار همه را سر جایشان خشک کرد.» این روزنامه همچنین به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرده مامور پلیس پس از شلیک از طریق بی‌سیم اعلام کرد “همه چیز تحت کنترل” است و “اورژانس نیز با همین ادعا” برای انتقال وی به بیمارستان به محل حادثه نیامد.

آن‌طور که شاهد عینی به خبرنگار روزنامه ایران گفته اند: «علی را پس از خونریزی زیادی داخل وانت پلیس انداختند و به بیمارستان آیت‌الله کاشانی بردند که کار از کار گذشته بود.» به نوشته این روزنامه اهالی محل از دست عامل تیراندازی مرگبار در محله‌شان شاکی بوده اند و به خبرنگار این روزنامه گفته اند برخلاف گزارش پلیس علی به هیچ وجه اراذل و اوباش نبوده است.

این در حالی است که در گزارش مکتوبی که توسط نیروی انتظامی به رسانه های داخل کشور ارسال شد، شده بود مامور شلیک کننده در تعقیب سرنشینان موتوری بوده که احتمال می‌داده آن‌ها عامل “شکستن شیشه خودروهای پارک شده در خیابان” بوده اند‌ و به دستور ایست ماموران هم بی‌اعتنایی کرده‌ بودند. در بخش دیگری از این گزارش آمده پس از شلیک مامور نیروی انتظامی٬ دو راکب موتور زمین‌گیر شده و «علی قاسمی» که باز هم قصد قرار داشته با مامور پلیس «گلاویز» می‌شود که در این میان تیری از تپانچه شلیک شده به صورت وی اصابت می‌کند. با این همه بازپرس این پرونده به رسانه های داخل کشور گفته است: «شلیک گلوله از فاصله ۲۰ سانتیمتری بوده و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد قربانی حادثه شرور نبوده است.»

طرح امنیت اجتماعی یا لجبازی با مردم

«طرح ارتقای امنیت اجتماعی» عملیاتی پلیسی ـ امنیتی است که احمدرضا رادان (یکی از عوامل اصلی سرکوب خونین مردم پس از انتخابات و یکی از متهمان اصلی فاجعه کهریزک) ازجمله طراحان و موافقان جدی آن محسوب می شود. طرح مزبور برای نخستین بار در سال 1386 و در راستای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان«طرح جامع عفاف» اجرا شد. پس از تصویب «طرح جامع عفاف» و تایید آن توسط آیت الله خامنه‌ای، محمود احمدی نژاد این طرح را به نیروی انتظامی ابلاغ کرد. نیروی انتظامی برنامه اجرایی خود پیرامون عملی کردن «طرح جامع عفاف» را پس از چند جلسه هماهنگی با محمود احمدی نژاد با عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» در سال 1386 آغاز کرد.

گرچه در مراحل نخستین این طرح بیشتر بر پوشش زنان تمرکز داشت و در مراحل بعدی ابتدا جمع آوری معتادان و سپس جمع آوری اراذل و اوباش، بازرسی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس و ارایشگاه‌های مردانه، عکاسی‌ها و.. نیز در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفت. اجرای این طرح از همان ابتدا با واکنش‌های فراوان روبرو شد در بسیاری موارد با مقاومت شهروندان مواجه گردید. چنانکه در همان روزهای آغازین این طرح چهل حقوقدان در نامه‌ای به کمیسیون اصل نود مجلس هفتم از نیروی انتظامی بدلیل ایجاد محدودیت‌ها، ممنوعیت‌ها و وضع و تفسیر قانون و اجرای مجازات نا نوشته، پوشش‌های بعضا متعارف و مقبول جامعه را با عناوین مجرمانه بدون مستند قانونی، ممنوع و ازمصادیق جرم تلقی کردن و بنابر تشحیص خود اقدام به برخورد با شهروندان کرده، شکایت کردند. حقوقدانان مذکور طرح ارتقای امنیت اجتماعی را مغایر با اصل ۳۷ قانون اساسی، که هیچ کس را مجرم ندانسته و اصل را بر برائت قرار داده، و همچنین اصل ۵۷ قانون اساسی مبنی بر پذیرش اصل بنیادین تفکیک قوا در نظام جمهوری اسلامی ایران، دانستند و اعلام کردند که امر قانون گذاری در صلاحیت قوه مقننه ‌است نه نیروی انتظامی.

از ابتدای سال 1388 و همزمان با آغاز رقابتهای کاندیداهای ریاست جمهوری در این سال عملاً این طرح نیز به دست فراموشی سپرده شد. گرچه برخی فاجعه زندان کهریزک و کشته شدن تعدادی از جوانان بی گناه در این زندان بر اثر شدت جراحات وارده ناشی از شکنجه ماموران انتظامی را برخاسته از اجرای همین طرح می دانند. اشاره آنان به ساخت این زندان و انتقال افراد موسوم به اراذل و اوباش دستگیر شده در طرح امنیت اجتماعی به این زندان است. تعداد زیادی از دستگیر شدگان حوادث پس از انتخابات 1388 به دستور سعید مرتضوی دادستان وقت تهران به همین زندان منتقل شدند و به دستور ماموران نیروی انتظامی زیر مجموعه ی سردار رادان، توسط همان اراذل و اوباش مورد شکنجه و آزار جنسی قرار گرفتند.

با وجود اعتراض های گسترده و نارضایتی مردم، طرح امنیت اجتماعی با اصرار فرماندهان ارشد نیروی انتظامی و حمایت آیت الله خامنه ای ادامه پیدا کرده است. طرحی که سرکوب و تهدید شهروندان به بهانه ی امنیت اجتماعی را در دستور کار دارد. بدحجابی و برخی ناهنجاریهای اجتماعی و مقوله های مشابه بهانه ای شده برای پلیسی کردن شهرها.

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: