تداوم سرکوب خونین معترضان در سوریه و حمایت تهران از اسد

تداوم سرکوب خونین معترضان در سوریه و حمایت تهران از اسد

درحالی که خبرگزاری های حکومتی هر روز گزارشی جدید از گرانی و تورم و صف مرغ منتشر می کنند، و درگیری های سوریه در حلب اوج گرفته، نخست وزیر اسراییل در اظهارنظری معنادار تصریح کرده که تحریم ها علیه جمهوری اسلامی هیچ تاثیری بر توقف برنامه های هسته ای تهران نداشته است. هم زمان، بازوهای تبلیغاتی جمهوری اسلامی بیش از پیش سوریه ی اسد را «خط نخست مقاومت» علیه رژیم صهیونیستی معرفی و تبلیغ می کنند و در جدیدترین موضع گیری تاییدآمیز، وزیر خارجه دولت برآمده از کودتای انتخاباتی احمدی نژاد، تغییر رژیم سیاسی و برکناری اسد در سوریه را «خیال باطل» توصیف و بار دیگر به حمایت از حکومت سرکوبگر و اقتدارگرای دمشق پرداخته است. و این هم‌زمان شده با اظهارنظر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در موضعی مشابه ارزیابی وزیر خارجه روسیه، تاکید کرده فشار برای تغییرات سیاسی در سوریه، مقدمه ای برای تغییرات در ایران و تهدید بیشتر علیه جمهوی اسلامی است.

تهدید جدید نخست وزیر اسراییل

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشته که تحریمهای ضدایرانی غرب برای توقف برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، بی تاثیر بوده است. نتانیاهو در دیدار با “میت رامنی” رقیب “باراک اوباما” در انتخابات ریاست جمهوری آتی ایالات متحده بار دیگر بر لزوم اقدام جدی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران تاکید کرده است.

خبرگزاری مهر به نقل از جروزالم پست اسراییلی گزارش داده که نخست وزیر اسراییل تصریح کرده که «تحریمهای انجام گرفته تاکنون نتوانسته حتی یک ذره مانع از فعالیت هسته ای ایران شود.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی: تغییر در سوریه؟ زهی خیال باطل!

درحالی که سرکوب مخالفان رژیم اقتدارگرای اسد با هواپیماهای جنگی و تانک و توپ ادامه دارد، وزیر خارجه جمهوری اسلامی بی هیچ پروای رعایت حقوق بشر و رعایت افکار عمومی جهان، در جدیدترین موضع گیری دوباره و تاییدآمیز حکومت اسد، گفته است: «این تصور که خلایی در سوریه ایجاد و با جابجایی حکومت یک حکومت دیگر به راحتی جایگزین شود، خیالی باطل است.»

“علی اکبر صالحی” بعد از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی مشترک با “ولید المعلم”، وزیر امور خارجه سوریه مدعی شد که خواسته های مردم سوریه، «خواسته های مشروعی است» اما در عین شگفتی، افزود که بشار اسد به این خواسته ها پاسخ داده و آنها را محقق و اجابت کرده است. وزیر خارجه ایران اما به جان باختن حدود 20 هزار سوری (از مخالف تا زن و کودک و غیرنظامی) و آواره شدن و فرار ده ها هزار سوری اشاره ای نکرد.

وی همچون رهبر جمهوری اسلامی از «توطئه»ای سخن گفت که «علیه سوریه چیده شده»: «یک توطئه که از قبل از سوی چند کشور علیه مردم سوریه طراحی شده انجام گرفته و در رأس این توطئه نیز رژیم صهیونیستی قرار دارد.»

وزیر خارجه دولت برآمده از کودتای احمدی نژاد تلویحا به تبعات تغییرات سیاسی در سوریه بر وضع ایران اشاره کرد: «عواقب سوئی وجود خواهد داشت که تمام منطقه و جهان را در بر می گیرد.»

او همچنین تاکید کرد که «این یک خیال باطل است» که جایگزینی حکومت در سوریه به سادگی صورت گیرد.

محسن رضایی هم‌نظر با وزیر خارجه روسیه

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده اسبق سپاه پاسداران در موضعی مشابه با تحلیل وزیر خارجه روسیه تاکید کرده است که تلاش برای سرنگونی حکومت اسد، مقدمه ی جنگ با ایران است و آمریکا نیز از توان حمله به جمهوری اسلامی برخوردار است.

“محسن رضایی” در برنامه «راز» از شبکه چهارم صدا و سیما ضمن ارائه ی تحلیلی از اوضاع منطقه گفت که «قبول ندارم که آمریکا نمی‌تواند به ما حمله کند، این ما هستیم که نمی‌گذاریم حمله کند. یعنی تا ما غفلت کنیم آنها حمله خواهند کرد. کما اینکه زمان بوش سه بار هواپیماها را آوردند روی باند برای حمله اما هوشیاری و آزمایش موشک‌های ایران و افشاگری‌هایی که بعد از حمله آمریکا به عراق صورت گرفت از عواملی بود که مانع حمله آنها شد. لذا حفظ بازدارندگی به صورت مستمر در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی بسیار واجب و مهم است.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در موضعی معنادار از این که جمهوری اسلامی برای اجرای اصلاحات به دمشق فشار نیاورده، انتقاد کرده و افزوده است: باید رابطه ایران و آمریکا و مذاکرات هسته‌ای «آسیب‌شناسی» شود تا برای برون‌رفت از شرایط کنونی چاره‌اندیشی شود.

وی همچنین فشارهای جهانی علیه سوریه را مقدمه‌ای برای برخورد با ایران ارزیابی کرده و گفته: «آنها می‌دانند تا سوریه و حزب‌الله لبنان باشند، حمله به ایران دشوار است چون ما دست بلندی در مرزهای مدیترانه داریم اینها می‌خواهند سوریه سقوط کند و حزب‌الله ضعیف شود تا موشک‌هایی که از ۷۰ کیلومتری می‌تواند اسرائیل را بزند را مهار کنند و سپس عراق را مهار کنند و بعد از آن ایران را هم تحت تأثیر قرار دهند منتها قبل از این مراحل برای تضعیف ایران تحریم‌های اقتصادی را شروع کرده‌اند.»

رضایی افزوده است: «آنها امروز با دو فلش سوریه و تحریم‌ها به سمت ما فشار می‌آورند و این می‌تواند مقدمات یک منازعه باشد.»

او همچنین به شکل غیرمستقیم تاثیر منفی تحریم ها بر اقتصاد ایران را مورد اشاره قرار داده است: «نباید تحریم‌ها صورت می‌گرفت. تحریم‌ها ظالمانه است ولی حالا باید با آن مبارزه کنیم…»

موضع رضایی همسو با نظری است که ماه پیش سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ابراز داشت؛ وی مدعی شد: «بی‌شک توطئه‌ای برای هدف قرار دادن ایران در جریان است، در این توطئه ایالات متحده امریکا، ناتو، اسرائیل، ترکیه و برخی کشورهای منطقه دست دارند و می‌خواهند نقش منطقه‌ای ایران را تضعیف کنند. »

وزیر خارجه روسیه در مقاله‌ای در روزنامه امریکایی هافینگتون پست نوشت: «تلاش برای سرنگونی نظام اسد و تغییر نظام در آن جزئی از یک بازی ژئوسیاسی بزرگ‌تر در منطقه است که در نهایت ایران را هدف قرار می‌دهد.» وی تاکید کرد که «بسیار ضروری است که بازیگران بین‌المللی این سناریو بدانند وارد کردن سوریه به یک جنگ داخلی طولانی مدت بر امنیت منطقه‌ و جامعه جهانی تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.»

لاوروف همچنین به زمزمه‌های حمله نظامی به ایران اشاره کرده و افزوده بود: «در حال حاضر صحبت از حمله نظامی به ایران است، بارها تاکید کرده‌ام که انتخاب چنین گزینه‌ای عواقب بسیار وخیمی به دنبال خواهد داشت.»

سرکوب مخالفان درحالی به شکل وخیم در سوریه ی اسد ادامه دارد که صدا و سیمای جمهوری اسلامی و رسانه های همسو با حکومت، اوضاع را در مهمترین متحد منطقه ای تهران، آرام تبلیغ می کنند؛ وضعی که موجب انتقاد بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی شده است؛ آنان با اشاره به این نکته که ایران از دیر باز متحد سوریه بوده، و به ویژه که دمشق در جنگ تحمیلی بیشترین کمک را تهران کرده، و با تاکید بر این واقعیت که «سوریه پل استراتژیک همکاری ایران و حزب الله لبنان محسوب می شود» تصریح می کنند: «حمایت جمهوری اسلامی از سوریه گاهی جنبه افراطی به خود می­گیرد. مثلا در حالی که تلویزیون سوریه خبر رسانی نسبتا دقیقی از اوضاع داخلی این کشور می­کند و درگیری در اقصی نقاط سوریه را پوشش می­دهد، تلویزیون ایران آن کشور را آرام جلوه داده و حتی وزیر امور خارجه ایران می­گوید که اوضاع در سوریه آرام است!»

در آخرین رویداد، درحالی که احتمال دخالت برخی کشورهای غربی در بحران سوریه و مقابله با سرکوب خونین مخالفان در حلب، افزایش یافته؛ یک ناو جنگی چینی امروز برای رفتن به سمت سواحل سوریه از کانال «سوئز» عبور کرد.

ایلنا به نقل از بوابه الشروق خبر داد که این ناو از جمله ناوگان جنگی چینی به شمار می رود و برای حرکت به سمت سواحل سوریه از کانال سوئز عبور کرده است.

به نظر می رسد در هفته های آتی، منطقه شاهد رویدادهای جدیدی خواهد بود.

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: