گزارشی از وضع تهاتر نفت ایران با کالا…… نفت بدهید، غذا و دارو بگیرید

گزارشی از وضع تهاتر نفت ایران با کالا...... نفت بدهید، غذا و دارو بگیرید

یک نماینده مجلس، هفته گذشته نسبت به کمبود احتمالی گندم در نانوایی‌ها هشدار داد. وی دلیل این امر را تحویل بیشتر گندم به مرغداری‌ها و دامداری‌ها اعلام کرد.

حامد قادرمزی، نماینده قروه و دهگلان در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت توضیح داد که گندم‌کاران برای تأمین هزینه‌های خود ناچار به فروش محصول به دامداری‌ها و مرغداری‌ها شده‌اند.

به گفته وی، قیمت تولید هر کیلو گندم برای کشاورز حدود ۵۰۰ تومان است و دولت برای خرید هر کیلو فقط ۴۲۰ تومان به آنها می‌دهد، به همین دلیل کشاورزان مجبور شده‌اند گندم خود را به مرغداری‌ها و دامداری‌ها بفروشند و برای هر کیلو گندم مبلغ ۴۷۰ تومان دریافت کنند که بیش از رقم خرید اعلام شده از سوی دولت است.

این خبر در حالی اعلام می شود که بر اساس گزارش‌های رسمی، تولید گندم در ایران نسبت به سال‌های گذشته رو به کاهش گذاشته است.

با اینکه در سال ۸۳ و در آخرین سال دولت اصلاحات، ایران از نظر تولید گندم به خودکفایی رسید و دولت برای صادرات گندم برنامه‌ریزی می‌کرد، اما پس از آن به دلیل خشکسالی‌های هرساله ـ که البته پیش از آن نیز وجود داشت ـ و عدم مدیریت صحیح آب‌ها، کشور از سال ۸۶ مجبور به وارد کردن گندم شد. این روند تا جایی رفت که در سه ماهه ابتدای امسال به واردات ۱۲ هزار تنی گندم به ارزش سه میلیون دلار منتهی شد. این گندم تاکنون بیشتر از کشورهای روسیه، آمریکا، آلمان، کانادا، برزیل و استرالیا وارد شده است.

از سویی با اینکه قرار بود امسال از هند گندم به کشور وارد شود تا نانوایی‌ها برای تولید نان کمبودی نداشته باشند، اما خبرگزاری فارس هفته گذشته اعلام کرد که شرکت بازرگانی دولتی ایران به جای گندم، آرد هندی در نانوایی‌ها توزیع کرده است.

به نظر می‌رسد با شدت گرفتن تحریم‌ها، طرحی که کارشناسان مدت‌ها پیش از احتمال وقوع آن خبر داده بودند، در حال اجرایی شدن است: نفت به جای غذا و دارو.

تشکیل ستاد بحران برای تحمل گرسنگی

چهارم مرداد ماه امسال جلسه‌ای غیرعلنی در مجلس با حضور برخی مسئولان تشکیل شد که به گفته اعضای شرکت‌کننده، مقدمه‌ای برای ایجاد ستاد بحران بوده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس پس از آن از وجود ستادی برای مقابله با آثار تحریم‌ها خبر داد. وزیر دولت احمدی‌نژاد هم به صراحت هدف از این ستاد را اینگونه اعلام کرد که کشورهای طرف معامله با ایران، خواستار تحویل کالا به جای پول در ازای خرید نفت از ایران هستند.

به گفته مهدی غضنفری، ایران پس از شدت گرفتن تحریم‌ها در واردات کالا با سه مشکل گشایش اعتبار، انتقال ارز از داخل به خارج و انتقال ارز و کالا مواجه شده است.

شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد هم اعلام کرده که دولت قصد دارد با تدابیری قاطع، آثار تحریم‌ها را به حداقل برساند. وی همچنین گفته که ما در مورد صرفه‌جویی‌ها در بودجه و توجه به تولیدات داخلی به توافق رسیدیم.

به نظر می‌رسد این صرفه‌جویی‌ها شامل حذف ارز مسافرتی باشد که تاکنون سالی یک‌باربه همه مسافران خارج از کشور تعلق می‌گرفت و اکنون پس از حذف آن، زمزمه ندادن ارز مسافرتی به دانشجویان و بیماران هم به گوش می‌رسد.

اکنون مقام‌های دولتی ایران به صراحت اعلام می‌کنند که بسیاری از کشورها به جای ارز، کالا به ایران می‌دهند.

کالا و غذا به جای پول نفت

روزنامه فایننشیال تایمز در ماه‌های گذشته از توافق ایران و چین برای دریافت کالای چینی به ازای پول نفت خبر داد. چین بزرگترین واردکننده نفت خام از ایران است. یعنی بیشتر نفت صادراتی ایران به چین می‌رود و براساس این توافق به جای بخش زیادی از آن، کالای چینی وارد کشور می‌رسد.

همچنین براساس گزارش این روزنامه، تهران پذیرفته که بخشی از پول نفت صادراتی به چین را به جای دلار یا یورو با واحد پول این کشور دریافت کند. این خبر را رئیس یک بانک در دبی و منابع آگاه دیگر تائید کرده‌اند.

گفتنی‌ست بیشتر پول نفت صادراتی ایران به چین به وسیله بانک‌های روسی و با دریافت حق کمیسیون زیاد به دست ایران می‌رسد. حجم مبادلات نفتی ایران و چین تاکنون حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار در سال بوده است.

از سویی چین به دلیل کاهش ناگهانی رشد اقتصادی که در پی بحران اقتصادی غرب رخ داده است، نفت ایران را به قیمت پایین‌تر از قیمت واقعی می‌خرد.

مرداد امسال هم خبر از سرگیری خرید نفت ایران از سوی کره جنوبی و برنامه دولت ایران برای تهاتر نفت با کالا منتشر شد. براساس این خبر سئول اعلام کرده که خرید نفت از ایران را دوباره آغاز می‌کند و مسئولان ایرانی هم برای دور زدن تحریم‌ها پیشنهاد تهاتر نفت با کالا داده‌اند که با توجه به حجم بالای لوازم خانگی و خودروی کره‌ای در ایران، به نظر می‌رسد ایران با مشکل جدی در تولید داخلی و زمین خوردن این دو صنعت مواجه شود.

با این وجود قرار است از این به بعد، کره‌ای ها به جای پول نفت، کالا به ایران بدهند. از همین حالا هم بازاریابی کره‌ای برای کالاهایشان آغاز شده است. توزیع کارت هدیه چند میلیون ریالی در ازای خرید یخچال ساید بای ساید کره‌ای و دیگر وسایل از جمله این تبلیغات است.

همچنین در خبرها آمده است که ایران و پاکستان برای معاملات پایاپای مواد پتروشیمی در برابر گندم توافق کرده‌اند.
هند نیز به ایران پیشنهاد نفت در برابر غذا را داده است. کاری که صدام حسین در آخرین سال حکومتش برای تحمل تحریم‌های غرب مجبور به انجام آن شد.

همچنین قرار است که دهلی بخشی از پول نفتی را که از تهران می‌خرد به روپیه بدهد و بخش دیگری از آن را هم با کالاهایی چون چای، برنج و گندم تسویه کند.

گفتنی‌ست هند، دومین خریدار نفت ایران است و تا پیش از تحریم، ایران هرسال ۱۲ میلیارد دلار نفت به هند صادر می‌کرد.

به نظر می‌رسد تشکیل ستاد بحران در واقع برای اجرایی کردن همین پیشنهادات است. یعنی آنچه وزیر اقتصاد از آن به عنوان حداقل کردن آثار تحریم‌ها نام برده، در واقع چیزی نیست جز اجازه برای صادر کردن میزان مشخصی نفت برای تامین مایحتاج غذایی و دارویی مردم.

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: