اختلاس به نام ائمه

اختلاس به نام ائمه

اختلاس و تخلف های مالی پی در پی در بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و قرض الحسنه ها در ماه های اخیر سبب شده است تا مسوولان امر به جای برخورد با متهمان و ریشه کنی این فساد مالی، تغییر نام موسسات مالی که بسیاری از آن ها منقش به اسامی امامان شیعه و پیامبر اسلام است را در دستور کار خود قرار دهند.

وحید احمدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره گفته که «تا جایی که از این اسامی برای تبرّک استفاده شود ایرادی نیست ولی اگر قرار باشد از این اسامی برای فریب مردم استفاده شود کاری ناپسند است.»

عبدالله تمیمی نماینده شادگان نیز در همین رابطه با اشاره به فساد مالی گسترده در این موسسات گفته که « اگر موسسه ای به نام ائمه باشد و اختلاسی در آن موسسه پیش آید به اسم همان معصوم نام برده می شود که این موضوع دور از شأن معصومین است و بد است.»

وی با بیان این که «گاهی این موسسات خیلی ساختار قانونی ندارند و تحت نظارت نیستند»، گفته که «بسیار مشاهده شده که آنها ورشکست می شوند که در نتیجه ور شکستگی و اختلاس به نام ائمه در افواه اعلام می شود هر چند بی غرض باشد ولی در نهایت اینکه دور از شأن نام ائمه است.»

بر این اساس اعضای فراکسیون موسوم به “قرآن و عترت” مجلس شورای اسلامی، این موضوع را در جلسات خویش مطرح کردند تا این اسامی در مؤسسات و بانک ها و مراکز غیردینی استفاده نشود.

مخالفت دولت با افزایش وام مسکن

ارائه تسهیلات بانکی در قالب وام برای خرید مسکن موضوعی است که مسوولان اقتصادی دولت های نهم و دهم همواره از آن به عنوان یکی از راه های حل معضل مسکن و خانه دار شدن شهروندان نام برده اند. با این حال با نگاهی به افزایش قیمت شدید در بازار مسکن، این وام به هیچ وجه کفاف خرید یک واحد مسکونی ۶۰-۷۰ متری در تهران را نمی دهد و بنا بر اظهارات رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن «وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن در خوشبینانه ترین حالت ۲۰ درصد قیمت در تهران را پوشش می دهد.»

از سوی دیگر با وجود اعلام آمادگی بانک مسکن برای افزایش مبلغ وام مسکن، دولت به دلایل نامعلومی از انجام آن سرباز می زند.

نادر قاسمی رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن درباره «پیشنهاد افزایش وام ساخت از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان» هم گفته که «این پیشنهاد تاکنون منجر به نتیجه نشده است.»

مطابق بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی در سال گذشته سقف وام خرید مسکن تا رقم ۲۵۰ میلیون ریال پیش بینی شده بود که علیرغم آمادگی بانک مسکن، این طرح در کارگروه مسکن کشور مورد موافقت قرار نگرفت.

رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن در پاسخ به این سوال که این وام خرید ۲۰ میلیونی فکر می کنید کفاف خرید یک واحد مسکونی ۷۰ متری در تهران را بدهد گفته که »در حال حاضر من فکر می کنم اگر یک واحد مسکونی ۷۰ متری با متری میانگین ۲ میلیون تومان درنظر بگیرید باید ۱۴۰ میلیون تومان پرداخت کنید و بدین ترتیب وام ۲۰ میلیون تومانی در خوشبینانه ترین حالت ۲۰ الی ۳۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی در تهران را پوشش می دهد.»

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: