روایت یک شاهد عینی از نحوه امداد رسانی به آسیب دیدگان زلزله اهر

نماینده ورزقان و یک دانشجوی ساکن اهر که بستگان خود را نیز در زلزله آذربایجان از دست داده است در گفتگویی شرحی از وضعیت امدادرسانی به زلزله زدگان ارايه داده اند.

در آمار های رسمی کشته ‌شدگان زمین ‌لرزه‌های روز شنبه در شمال غرب ایران بیش از ۳۰۰ نفر گزارش شده، و میزان زخمی های این حادثه بیش از دو هزار نفر گزارش می شود.

هزاران نفر از شهروندان مناطق زلزله زده هم‌اکنون در چادر و سرپناه‌های موقت اسکان داده شده ‌اند.

پیشتر از آقای فلاح باباجان نماینده اهر و هریس در مجلس ایران در مورد وضعیت کمک رسانی نیروهای امدادی به مردم زلزله زده پرسیده ام که او ضمن اعلام نارضایتی از نیروهای امدادی هلال احمر، از خود مردم درخواست کمک کرد و گفت که هلال احمر اقلام کمکی را نگه می دارد و خراب می شوند.

از آقای مسعودی ریحان نماینده سابق اهر و هریس نیز در مورد وضیعت منطقه پرسیده ام که او ضمن انتقاد شدید به نحوه عملکرد صدا وسیما معتقد بود که اگر احمدی نژاد یا رییس مجلس خودشان راهی منطقه زلزله زده می شدند شاید شرایط این استان انعکاس خبری بیشتری پیدا می کرد.

در این گفتگو یک دانشجوی اهری و همچنین نماینده ورزقان از دو زاویه متفاوت گزارشی در مورد وضعیت مردم زلزله زده و نحوه امدادرسانی به آنها اطلاع رسانی می کنند.

الله وردی دهقان نماینده ورزقان در عین حال که به یک ضعف مدیریتی در امدادرسانی به زلزله زدگان اشاره می کند، معتقد است که نیروهای سپاهی، ارتش و بسیج در منطقه حضور یافته و یک بیمارستان صحرایی نیز در ورزقان ایجاد کرده اند که در حال کمک رسانی به مصدومان است.

وی همچنین با بیان اینکه آوار برداری صبح امروز تمام شده است ، می گوید: چون مسولان در ساعات اولیه اطلاع دقیقی از عمق خسارات نداشته اند کمی ضعف مدیریت به وجود آمده بود اما در حال حاضر امداد رسانی در حال انجام است و کلیه مسولان از سپاه ، ارتش، بسیج، نیروهای امدادی هلال احمر، کمیته امداد و نیروهای انتظامی و بخش هایی از مسولان استانی در حال حاضر در مناطق زلزله زده حضور دارند و نهایت تلاش خود را دارند انجام می هند که امیدواریم این کمک رسانی در ساعات آینده در مورد همه مصدومین صورت بگیرد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه حدود ۵۰ یا ۶۰ درصد روستاها در ورزقان تخریب شده می گوید برخی از روستاها دیگر قابل سکونت نیست.

دانشجوی اهری نیز در این گفتگو با اشاره به اینکه نیروهای امدادی در برخی مناطق حضور یافته و چادر و پتو و آب و غذل میان مردم توزیع کرده اند، تاکید می کند که برخی راه های روستایی در منطقه حتی پیش از زلزله هم تنها با قاطر و اسب قابل تردد بود و الان «خراب تر» شده است.

گفتگوی تلفنی مسیح علی نژاد با یک دانشجوی اهری که بستگان خود را نیز در جریان زمین لرزه ی آذربایجان از دست داده است را می توانید در زیر بخوانید فیال صوتی این گفتگو را نیز بشنوید: 

شما الان کجا هستید و در منطقه زلزله زده چه خبر است؟

من در اهر هستم، حدود ۶۰ کیلو متیر ورزقان هستم. خود شهر اهر پر از نیروهای امنیتی است برای اینکه امنیت مردم منطقه را حفظ کنند. وضع روحی مردم خیلی بد است. ترس را توی صورت همه مردم می شود دید. پدر خودم به هیچ وجه اجازه نمی دهد که بروم توی خانه بنشینم حتی اجازه نمی دهد که توی حیاط خانه بروم و بنشینم و من الان از داخل کوچه با شما حرف می زنم.

آیا کمک های مردمی به دست شما می رسد؟

این کمک هایی که از اطراف می رسد مخصوصا از استان اردبیل من فقط کامیون ها را دیدم، چون به اهر هیچ گونه امداد رسانی انجام نشده، حتی چادر یک تکه نان و آب نداده اند، برای همین من نمی دانم به کدام شهرها امدادرسانی کرده اند، ولی می توانم ادعا کنم که مناطق و روستاهای نزدیک تر به شهرهایی که راه نسبتا مساعد تری دارند، امدادرسانی انجام گرفته آن هم در حد میوه ، سیب، چادر و سه یا چهارتا پتو به هر خانواده هم داده اند که البته تعهد گرفته اند که پس از زلزله از آنها تحویل بگیرند ولی من تماس هایی که گرفته ام ورزقان به حدی است که مردم دارند برای چادر با ه م درگیر می شوند..

آیا شما بستگانی در روستاهای اطراف دارید که بدانید وضعیت آنها چگونه است؟

یکی از فامیل های ما زیر آوار ماند و همان شب فوت شد. جسد هم از طرف مردم روستاها بیرون کشیده شده، یعنی چند نفر زیر آوار مانده بودند تا می خواستند بیرون بیاورند زلزله دوم آمد که آوار ریخت روی سرشان و نتوانستند بیرون بیاورند که مردند، دخترشان هم زخمی شدند و به بیمارستان منتقل شدند که وضع شان خوب نیست. مناطق افراد هم آنجاهایی که نزدیک است و راه نسبتا مناسبی دارد به هر خانواده ای یک چادر دو سه پتو و غذا دادند اما در ورزقان که در روزهای معمولی هم راه مناسبی ندارد امکانات خوبی نمی دهند و مردم دارند به خاطر آب و غذا و کمک دعوا می کنند. حتی تانکرهای آب برده بودند اما چون وسایل آشپزخانه شان زیر آوار مانده بود نتوانستد آب را توزیع کنند و سفارش دادند که هلال احمر ظرف بیاورد.

اخباری که اعلام می شود آوار برداری تمام شده آیا در این مورد هم مشاهدات تان این نکته را تایید می کند ؟

نه نه، هیچ گونه آوار برداری تمام نشده. البته اکثر آوار برداری توسط خود مردم صورت گرفته. شبی که زلزله رخ داد، هیچ گونه امدادرسانی در آن شب انجام نگرفته بود، من خودم در یکی از مناطق نزدیک اهر بودم که یکی از اقوام ما فوت کرده بود، وقتی پرس و جو کردم گفتند روستایی ها خودشان جسد را از زیر آوار بیرون کشیده بودند، تا شب هیچ گونه نیروی امدادی نبوده و همان نیروهای محدود امدادی هم که اعزام شده بودند به منطقه به خاطر امنیت مردم به آنها اجازه ندادند که خودشان آوار برداری انجام دهند و برای بیرون کشیدن جسد اقدام کنند. از صبح برخی مناطق ساعت هشت، برخی مناطق ساعت یازده و برخی دیگر از مناطق تا خود ظهر هیچ گونه عملیات امدادرسانی انجام نشده بود، و اکثر این قربانیان توسط خود مردم از زیر آوار بیرون آمدند نه توسط امدادرسانی.. .بعضی از روستاهای ورزقان حتی قبل از زلزله هم راه های مساعدی نداشتند. پدر من بیست سال در ورزقان خدمت کرده درس داده، پدرم می گوید برخی از روستاهای ورزقان هم در زمستان و هم در تابستان راه ندارد و باید با اسب و قاطر رفت. ورزقان هیچ گونه زیرساختی مثل اهر ندارد. کل اهر ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد که یک بیمارستان ۱۲۰ تخت و خوابه دارد که همان ساعت اول پر شده بود و الان هم مجروحیتی که صدمه جدی ندیده اند را پذیرش نمی کند. ورزقان اصلا بیمارستان ندارد، یک بیمارستان کهنه دارد که فکر کنم تخریب هم شده باشد، روستاهایش هم واقعا وضع خرابی دارند.

آیا آماری از کشته شدگان یا اسامی کشته شدگان را در منطقه اعلام کرده اند تا مردم در جریان باشند که چه تعداد و چه کسانی در زلزله جان داده اند؟

کلیه افرادی که نیروهای امدادی آنها را از زیر آوار بیرون آورده اند به خانواده های شان تحویل داده شدند که خود مردم هم سریعا آنها را دفن کرده اند، آن بخش از کسانی که مردم خودشان آنها را از زیر آوار بیرون کشیده اند سریعا هم دفن شده اند و مردم هیچ گونه آماری از کشته شدگان ورزقان و روستاهای اطراف ندارند.

آیا تلویزیون و اخبار رسمی را پیگیری می کنید؟

واقعیتش الان وقتی تلویزیون و عملکرد مسئولان را می بینم انقدر عصبانی می شوم که دیگه کاری از دستم بر نمی آید. دیروز که هیچ گونه اطلاع رسانی نمی شد. شب زلزله، دائما در تلویزیون و رادیو نوحه پخش می شد، به خاطر شب قدر دائما آسخنرانان در تلویزیون داشتند حرف می زدند، دائما اخبار سوریه را می گفتند، یعنی شب زلزله می توانم بگویم هر یک ساعت یک بار به زور یک خبری می دادند. مخصوصا رسانه استانی واقعا خیلی خبر رسانی بد است و به مردم روحیه نمی دهند و تنها چیزی که می گویند این است که مردم به خانه های شان برنگردند، دو سه روزی بیرون از خانه بمانند، هیچ گونه بحث علمی در مورد زلزله نشد. در حال حاضر یکی دو تا از روستاها که امدادرسانی خوب بوده را برای تبلیغ به صورت زنده نشان دادند ولی آنطور که باید به مردم روحیه بدهند نتوانستند. اکثر مردم هم چون بیرون از خانه هستند فقط به رادیو دسترسی دارند ولی حتی یک اطلاع رسانی شهری هم صورت نگرفته. فضا پر از نیروهای امنیتی است اینجا که امنیت مردم را تامین کنند، من نیروهای ارتش، یگان ویژه و راهنمایی و رانندگی را دائما در سطح شهر می بینم. دیروز هم آمبولانس هایی را دیدم که از سه راهی اهر – ورزقان – تبریز عبور کردند و به جای اینکه مستقیم از تبریز به ورزقان بروند برای نجات جان مصدومان هشتاد کیلومتر اشتباهی آمدند به اهر و دنبال آدرس ورزقان می گشتند، این نشان می دهد علی رغم اینکه شمار آمبولانس ها خیلی خوب است اما سازماندهی درست نشده، وضعیت بیمارستان ها هم خراب است، هنوز که هنوره نیروهای امدادی به برخی از روستاهای ورزقان نرفته اند، خواهش می کنم صدای ما را به گوش دنیا برسانید…

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

One Response to روایت یک شاهد عینی از نحوه امداد رسانی به آسیب دیدگان زلزله اهر

  1. Saeed says:

    حقيقتأبهتون حق بايددادكه ازاينكه درقضيه زلزله آذربايجان كارامدادونجات وامدادرسانى واسكان وآواربردارى و…ازطرف دولت وارگانهاى دولتى چون حلال احمر وبهداشت وسپاه وبسيج به بهترين نحوممكن ودركمترين زمان انجام شد.ودركاردولت ونظام كمترين خللى بوجودنيامدوكارهامطابق برنامه پيش رفت وهم مديريت بحران ومسايل زلزله بخوبى وسريع انجام شدوهم هيچ خلل ونقصانى درامورخاصه مواردى چون نشست جنبش نم و…بوجودنيامد كه نشان ازتوان وقدرت وامكان بالاومعقول نظام ودولت دراداره امور حتى دربحرانهاداردوشماهانتوانستيدازاين حادثه بهانه ودست آويزى براى هجمه عليه دولت ونظام پيداكنيدچنين عصبانى باشيد كه متوسل به دروغگويى وياوه سرايى بشيدوديگراينكه اين به اصطلاح دانشجويتان بايدگفت اين حرفها كه مى زنى تامثلأمديريت بحران راضعيف نشان دهى اونم باوارونه نمايى حقيقت متاسفانه بدترين توهين به همشهريان وهموطنان خودت است كه براى اثبات دروغهات آنها راوحشى وعارى ازانسانيت وتمدن وشعورمعرفى كرده اى كه براى نانى وآبى وچادرى باهم درگيرميشوند

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: