زمانبندی اسرائیل برای بمباران ایران

ری مک گاورن، از تحلیلگران بازنشسته سی آی ای از توقف برنامه ارتباط مستقیم با ایران برای شعله ور شدن جنگ در اثر یک اشتباه خبر داده است.

او به ۹۸ سال پیش اشاره می کند. در سال ۱۹۱۴ زمانی که قدرتهای بزرگ در اروپا اسلحه ها را به سوی همدیگر نشانه رفته بودند، یک اتفاق نابهنگام، یعنی ترور ولیعهد اتریش- مجارستان توسط یک تبعه صربستان به قتل رسید، اتریش درخواست کرد به این قتل تحت نظارت نمایندگان خارجی رسیدگی شود، صربستان رسیدگی به قتل را پذیرفت، اما از پذیرش ناظران خارجی خودداری کرد. اتریش به صربستان اعلام جنگ داد، روسیه بسیج عمومی اعلام کرد، آلمان هم به حمایت از اتریش به روسیه و فرانسه اعلام جنگ داد. قوای آلمان به بلژیک حمله کردند و این حمله به عنوان حمله به کشور بی طرف موجب دخالت انگلیس در جنگ و آغاز جنگ اول جهانی شد. ری مک گاورن خبر می دهد که او و یکی از همکارانش چندی قبل برای جلوگیری از آغاز جنگ به دلیل یک حادثه ناخواسته، طرحی را برای ارتباط مستقیم میان آمریکا و ایران تهیه کردند. این طرح پس از یک ماه بدون پاسخ از سنا برگشت. به او گفتند قطار رفته است. او در مقاله ای که می خوانید به تحلیل این وضعیت پرداخته که وقتی ارتش آمریکا و ارتش ایران سلاح های شان را به سوی هم نشانه رفته اند، آیا یک حادثه ناخواسته یا جنگ افروزانه که ناشی از تمایل طرفین به آغاز جنگ نباشد، جنگ را آغاز نخواهد کرد؟

او معتقد است هم اسرائیلی ها، هم نئوکان ها و هم ارتش آمریکا مایلند که چنین بهانه ای به دست ارتش آماده جنگ آمریکا بیافتد.

ری مک گاورن می نویسد:

هرروزه تعداد بیشتری از حلقه درونی آگاهان در واشنگتن به این نتیجه می رسند که رهبران اسرائیل نقشه حمله به ایران را برای پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در نوامبر با امید کشاندن آمریکا به جنگ در سر می پرورانند. بسیاری معتقدند که بدون حمایت ارتش ایالات متحده حمله اسرائیل پرخطر و با تاثیر محدود خواهد بود.

در این برهه زمانی برای جلوگیری از چنین کاری یک هشدار علنی توسط پرزیدنت اوباما به اسرائیل مبنی بر عدم دخالت نیروهای آمریکایی در صورت اقدام یکجانبه از سوی اسرائیل بنظر لازم می‌رسد؛ کاری که اوباما به وضوح در هفته‌های نزدیک به انتخابات از آن خودداری کرده است.

اما سکوت علنی اوباما در خصوص هشدار به اسرائیل موضوعات مهمی به نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو گوشزد می کند.

سفرهای اخیر مقامات بلندپایه ایالات متحده- از جمله وزرای خارجه و جنگ با پیامهای مشابه “هنوز وقت حمله به ایران نرسیده است”- با چهره‌های بی اعتنا روبرو شده و به نظر می رسد که با دیوار صحبت کرده‌اند.

همانند تفنگ‌های اوت ۱۹۱۴جلوگیری از جنگ غیر ممکن بنظر می‌رسد. مقامات بلند پایه آمریکا و اسرائیل بر یک “بازه زمانی” تمرکز کرده‌اند و فقط در مورد زمان آن اختلاف دارند.

روز پنج‌شنبه، جی کرنی سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که باید اجازه داده شود که ” سخت‌ترین نوع تحریم‌ها که تا کنون علیه هرکشوری اعلام شده تاثیر خود را بگذارد” و بعد اضافه کرد که این یک بازه زمانی برای مقابله با ایران است که از بلندپروازی هسته‌ای اش صرف نظر کند.

همان روز سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا ادعای اسرائیل مبنی بر دریافت اطلاعات نگران کننده امنیتی درباره برنامه هسته‌ای ایران را تکذیب کرد. این سخنگو گفت: ما مدام در حال بررسی وضعیت هستیم تا مطمئن شویم ایران به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک نشود.

همچنان، بازه زمانی اسرائیل( مدت زمانی که ایران، بدون حمله پیشگیرانه اسرائیل، برای ساخت بمب اتمی لازم دارد که اسرائیل آن را “محدوده مصونیت” می‌خواند) مشخصا بر انتقال امکانات هسته‌ای ایران به تونلهایی در کوهستانهای مرتفع تمرکز دارد که این تاسیسات را از حمله هوایی اسرائیل مصون می‌کند، حملاتی که به اسرائیل اطمینان می‌دهد تنها قدرت سری هسته‌ای خاورمیانه خواهد ماند.

اما دیگر بازه زمانی یا محدوده مصونیت برای اسرائیل به دوازده هفته‌ پیش از انتخابات آمریکا مربوط می‌شود. هفته گذشته، رئیس سابق موساد در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: طی دوازده هفته آینده اسرائیل تلاش می‌کند که حمله به ایران را “با” یا “بدون” حمایت آمریکایی ها ارزیابی کند.

براساس تجربه و شناخت نتانیاهو از اوباما بسیار قابل درک است که نتانیاهو به این نتیجه رسیده که اوباما به خصوص زمانی که در شرایط سخت سیاسی قرار گرفته باشد، تحریک نمی‌شود.

از دید نتانیاهو، پیشی گرفتن میت رامنی در ابراز عشق به اسرائیل اوباما را تحت فشار قرار می‌دهد. این، به نظر من، کلیدی‌ترین بازه زمانی در محاسبات نتانیاهوست.

از دیدگاه نتانیاهو، شرایط حاضر عملا مانع هر احتمالی است که اوباما ارتش آمریکا را در صورت درگیری اسرائیل با ایران کنار نگهدارد. به اعتقاد من رهبران اسرائیل بسیار نگران آن هستند که اوباما در دور دوم ریاست جمهوری‌اش راحت‌تر می‌تواند در منازعه ایران و اسرائیل بی‌طرف بماند. حتی در دور دوم اوباما ممکن است اسرائیل را مجبور کند که تصمیمات دشواری در مورد مسائل فلسطین بگیرد.

اگر جلوگیری از انتخاب مجدد اوباما جزئی از سیاست‌‌های فعلی نتانیاهو باشد، آنگاه او بخوبی می‌داند که حتی حرکت‌های جزئی علیه ایران می‌تواند بر قیمت نفت تاثیر شدیدی قبل از انتخابات بگذارد. عملی که به شدت به ضرر تیم انتخاباتی اوباما خواهد بود.

از اکنون واضح است که رهبران تندروی اسرائیل بسیار ترجیح می‌دهند که در چهار سال آینده به جای اوباما با میت رامنی همکاری کنند. جدیدا در سفری به اسرائیل، رامنی فرماندار سابق ماساچوست همراه با برخی از کلیمی‌های آمریکا که از او حمایت مالی می‌کنند مورد استقبال گرم مقامات اسرائیل قرار گرفت و بر حمایت از سیاست‌های نتانیاهو تاکید کرد.

علیرغم شرایط حساس سیاسی، من شخصا به مطالبی برخورده ام که بسیار نگران کننده هستند. سی ام ژوئیه مقاله‌ام در بالتیمور سان به انتشار رسید، با این عنوان”آیا اسرائیل در حال جعل مدارک سری برای توجیه حمله به ایران است؟” اطلاعات بدست آمده روز بعد به ظن و نگرانی من افزود.

من و یکی از کارشناسان امنیتی آمریکا در حال آماده سازی پیشنهادی برای ایجاد خط ارتباطی مستقیم نیروهای دریایی ایالات متحده و ایران در جهت پیشگیری از اتفاقات یا تحریکات ناخواسته که ممکن است منجر به درگیری شود، بودیم. در این هنگام متوجه شدیم که نسخه رسمی برنامه این خط ارتباطی که توسط پنتاگون تهیه شده، یک ماه است در سنا معطل مانده؛ همانطور که پیشنهاد ما بی‌پاسخ ماند. همچنان برای ما غیرقابل درک است که چرا کسی نخواهد راه‌های  جلوگیری از درگیری ناخواسته در خلیج فارس را جدی بگیرد؟

با درمیان گذاشتن موضوع با منابع مطلع ارتش دریافتم که گرچه بسیاری از اقدامات آمریکا در ارسال نیرو و سلاح اعلام شده اند، اما اقدامات مهمی در آمادگی برای حمله به ایران صورت گرفته که به اطلاع عموم نرسیده است.

یکی از منابع گزارش کرده است که نیروهای آمریکایی در حال آماده‌باش مطلق هستند و در حال اجرای افزاینده علمیات مخفی در خاک ایران هستند(عملیاتی که هر کدام می‌تواند اعلام جنگ محسوب شود). در نهایت به ما گفته شد که قطار ایستگاه را ترک کرده و کارهایی مربوط به پیشگیری از منازعه دیگر در حالی که منازعه شروع شده بی معنی است.

Advertisements

About sarzaminmadari
من یک ایرانی من یک انسان من یک آزاده که به دنبال ایرانی آزاد و انسانیت و آزادی بودم و هستم. و بیزار از خشونت و مردم فریبی و فشار آوردن بر انسانهای بیگناه . آری من یک ایرانی که به ایرانی بودن خود افتخار و به میهن خود عشق میورزم. و با این امید زنده هستم که روزی فرابرسد که نتنها هیچ ایرانی بلکه همه مردم دنیا بدور از ظلم و ستم جابرین و خون خواران بتوانند مسیر زندگی خود و روش پرستیدن خدای خویش را بدون هیچ ترسی انتخاب کنند. پس فقط برای ان روز و به امید ان روز

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: